تفاوت سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک

برخی از تفاوت های بین سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک

 

فشرده سازی:

در سیستم های پنوماتیک عامل انتقال نیرو گازها و در سیستم های هیدرولیک این عامل مایعات است. گازها قابل فشرده شدن هستند ولی مایعات چنین خاصیتی ندارند. این بدین معناست که تجهیزات پنوماتیک تا زمانی که انرژی ذخیره شده در گاز فشرده وجود دارد، به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما در سیستم های هیدرولیک لازم است که به طور مداوم یک پمپ کار کند تا سیستم فعال بماند.

اگزوز:

ماشین های هیدرولیک و پنوماتیک نیز مانند دیگر ماشین ها یک اگزوز یا خروجی دارند که برای دفع فرآورده فرعی سیستم تعبیه شده است. از آنجاییکه خروجی سیستم های پنوماتیک گاز است، برای استفاده در زیر آب مناسب نیستند، در حالیکه سیستم ها و تجهیزات هیدرولیک در این شرایط قابل استفاده هستند.

روانکاری:

مایع موجود در سیستم های هیدرولیک علاوه بر عمل انتقال نیرو، عمل روانکاری سیستم خود را نیز انجام می‌دهند. اما سیستم های پنوماتیک باید با اسپری روغن روانکاری شوند که این کار برای نگهداری و حفظ طول عمر قطعات متحرک بسیار حیاتی است.

تصفیه کردن: کمپرسور (فشرده ساز) های هوا زمانی که در محیط های آلوده استفاده می‌شوند حجم زیادی از ذرات معلق و گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند. ولی در تجهیزات هیدرولیک به دلیل بسته بودن سیستم و فشار بالا، تولید ناخالصی هایی توسط سیستم درون خودش محتمل‌تر است. لذا در اکثر قریب به اتفاق مواقع، اسفاده از افزودنی های مخصوصی که به سیستم کمک می‌کند تا در برابر فرسایش مقاوم شود ضروری است.

حرارت:

حرارت، عاملی که باعث می‌شود هواپیماها و دیگر وسایل نقلیه عظیم به ترمزهای هوایی وابسته باشند. ترمزهای هیدرولیک به دلیل استفاده از مایعات برای انتقال نیرو حرارت بالایی را تولید می‌کنند، اما از جهتی نیز کمتر نیاز به خنک کردن دارند، اما زمانی که نیاز به خنک شدن پیدا کنند ممکن است توده های بخار متراکم تولید کنند که می‌تواند فاجعه بار باشد. ازین رو ترمزهای هیدرولیک بیشتر مناسب خودروهای سواری هستند که وزن بسیار زیادی نداشته باشند.

نرمی:

طبیعت عدم تراکم پذیری مایعات باعث می‌شود که کنترل سیستم های هیدرولیک دقیق‌تر، نرم‌تر و روان‌تر باشد

فشار:

بین فشاری که  سیستمهای_هیدرولیک و فشاری که تجهیزات پنوماتیک تحت آن کار می‌کنند تفاوت فاحشی وجود دارد. به این صورت که فشاری که در سیستم های هیدرولیک وجود دارد اغلب بسیار بیشتر از فشار  سیستمهای_پنوماتیک است.

یک دیدگاه بگذارید

20 − 3 =

آبان ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مهر    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930